OYAK MATEMATİK YARIŞMASI YAPILDI

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile her yıl düzenlenen Oyak Liselerarası Matematik Yarışması yapıldı. Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nde yapılan yarışmaya 45 okuldan toplam 180 öğrenci katıldı. OYAK Çimento Grubu Şirketlerinin, faaliyet gösterdiği illerde 2002'den bu yana düzenlenen Liselerarası Matematik Yarışmasının bu yıl onuncusu yapıldı.

Her okulun 4 öğrenciyle temsil edildiği yarışmaya Hatay genelinden 2 Fen Lisesi, 6 Öğretmen Anadolu Lisesi ve 37 Anadolu lisesi olmak üzere 45 okuldan 180 öğrenci katıldı. Yarışmada, öğrencilere TÜBİTAK tarafından hazırlanan 4 soru soruldu. Üç saat zamanın tanındığı yarışmanın sonuçları Ocak ayında belli olacak ve il birinciliğini elde eden okul Nisan ayında düzenlenecek olan Türkiye Liselerarası Matematik yarışmasına katılmaya hak kazanacak.

Bu yıl Adana, Balıkesir, Batman, Bolu, Düzce, Hatay, Kahramanmaraş, Kocaeli, Mardin, Ordu, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ ve Zonguldak illerinde düzenlenen yarışmanı amacıyla ilgili İskenderun Demir Çelik A.Ş İletişim Müdürü Harun Özdemir bilgi verdi. Harun Özdemir şunları ifade etti:  “Yarışmayla birlikte analitik düşünme ve çözümleme pratiğini yerleştirmek, matematiğe ilgi duyan gençleri teşvik etmek, matematik sevgisini aşılamak, matematiğin yaşam ile bağını ortaya koymak, başarı ve kazanma duygularını tattırmak, kişisel iç disiplini artırmayı amaçlıyoruz.” 

Liselerarası Matematik Yarışmasında okulumuz adına katılan öğrencilerimiz:

12-D sınıfından Hikmet Can DOĞRUEL ve Umut Berk MERCAN ,  12-B sınıfından Sena ASLAN , 11-B sınıfından Semiha Özge ÖKSÜZ .  Yedek olan öğrencilerimiz de 12-C sınıfından Yasin GÜMÜŞ , 11-C sınıfından Mert Burak DİNÇMAN .

Bu yıl Ocak ayında açıklanacak sonuçlara göre yarışmaya katılan öğrenci, öğretmen, okul müdürü ve okullara şu ödüller verilecek:

- Yarışmaya katılan okulların sınav sonuçlarındaki sıralamasına göre 500TL - 1500TL arasında nakdi yardım

- İl birincisi olan okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürlerine 1'er Cumhuriyet Altını

- İl birincisi olan okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürlerine plaket

- Final sınavına kazanan şampiyon okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürlerine 1.000TL değerinde 1 kese altın

- Finalde şampiyon olan okula 15.000TL değerinde karma laboratuar

- Şampiyon öğrencilerin ailelerine 1.000TL değerinde hediye çeki verilmesi kararlaştırılmıştır.