BİLİM ADAMLARIMIZIN BAŞARISI

ODTÜ’nün “çip” geliştiren merkezinin geliştirdiği proje için AB Çerçeve Programları  kapsamında 2.7 milyon avroluk pay ayrıldı. ODTÜ Mikro Elektro Mekanik Sistemler  Araştırma ve Uygulama Merkezi, Avrupa’nın bu alanda en önemli merkezleri ile birlikte çalışmalar yürütecek.
ODTÜ'nün mikroalgılayıcı ve mikrosistem çipi geliştiren Mikro Elektro Mekanik Sistemler (MEMS) Araştırma ve Uygulama Merkezi, AB'nin 320 başvuru merkez arasından belirlediği 16 mükemmeliyet merkezi arasına girdi. Merkez, AB Çerçeve Programları (ÇP) kapsamında Türkiye'den bir kurumun aldığı 2,7 milyon avroluk pay ile en yüksek bütçeli proje olma özelliğine kavuştu. Bütçe ile merkezin teknolojik ve cihaz altyapısını geliştirecek olan ODTÜ, proje ile merkeze yurtdışından uzmanlar getirtecek, ayrıca Türkiyeli araştırmacıların Avrupa'nın kritik merkezlerine eğitim amaçlı gitmesini sağlayacak.
ODTÜ MEMS Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Akın, 15 yıl önce kurulan merkezde geliştirilen MEMS kısa adı ile bilinen ve çip içinde mikro boyutlu mekanik yapıların üretildiği teknoloji ile hemen hemen tüm sektörlerde maliyetleri düşük akıllı sistemlerin geliştirilebileceğini ifade etti. Merkezde savunma sanayiden otomotive, beyaz eşyadan biyomedikal teknolojilere pek çok sektör için algılayıcılar yapıldığını anlatan Akın, ''Geldiğimiz nokta itibariyle dünyadaki sayılı araştırma merkezleri arasında olduğumuzu söyleyebiliriz. Prototip ürünlerimizin performansı dünyadaki en iyilerle yarışacak düzeyde. Şu andaki hedefimiz, geliştirdiğimiz teknolojinin sanayimize aktarılabilmesi ve ekonomimize ileri teknoloji ürünleri ile bir girdi sağlanması'' diye konuştu.

MEMS’te NELER YAPILIYOR?

Mikrosistemler konusunda uluslararası saygınlığa sahip ve Türkiye'nin bu alandaki en iddialı araştırma kurumu olan ODTÜ MEMS'te 8 öğretim üyesi ve görevlisi, 5 doktoralı araştırmacı, 40'dan fazla yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile birlikte 26 teknik personel görev yapıyor. Merkezde uluslararası alanda önemli ve kritik bir teknoloji olan mikrosistemler konusunda tasarım, üretim ve prototip geliştirme amaçlı
AR-GE faaliyetleri sürdürülüyor. Farklı kaynaklardan desteklenen pek çok araştırma projesinin yürütüldüğü MEMS'te, savunma sanayinden biyomedikal alanına kadar pek çok farklı uygulamada kullanılabilecek mikroalgılayıcılar geliştiriliyor. Merkezde ayrıca Türkiye'deki diğer üniversite ve araştırma kurumlarına ve çeşitli sanayi kuruluşlarına mikrosistem ve mikroelektronik üretim süreçleri konusunda kapsamlı hizmetler veriliyor.

AB’DEN MEMS’E 2.7 MİLYON AVROLUK  BÜTÇE

PROF. Dr. Akın, Avrupa'da araştırma potansiyeli yüksek araştırma gruplarının daha da gelişerek bu grupların bir mükemmeliyet merkezi oluşturmasına yönelik Regional Potential (REGPOT) adlı çağrıya geçen yıl yaptıkları başvurunun sonuçlandığını bildirdi. Akın, çağrıya 320 projenin önerildiğini belirterek, ODTÜ MEMS'in belirlenen 16 merkez arasında girdiğini kaydetti. ODTÜ MEMS'e 2.7 milyon avroluk bütçe ayrıldığını belirten Akın, bu rakamın bugüne kadar Türkiye'den bir üniversite veya araştırma kurumunun aldığı en yüksek AB araştırma projesi payı olduğuna işaret etti. Akın, proje kapsamında ODTÜ-MEMS'in, Belçika'dan IMEC, İsviçre'den EPFL ve ETH, Almanya'dan IMTEK, Fransa'dan LAAS gibi MEMS ve mikrosistem teknolojileri konusunda uzman araştırma merkezleri ile beraber çalışacağını ve gelecek için ortak projeler oluşturacağını anlattı.